Hinduism

Hindud kasutavad 12 kuust koosnevat kalendrit, kuhu iga viie aasta tagant lisatakse üks kuu, et pidada sammu päikesekalendriga. Kuu jaguneb „heledaks poolkuuks“, mil kuu kasvab, ja „tumedaks poolkuuks“, mil kuu kahaneb.

Aasta on jagatud kuueks hooajaks: kevad veebruari keskpaigast (sõna „keskpaik“ ei tasu võtta täpselt, vaid orienteeruvalt) aprilli keskpaigani, suvi aprilli keskpaigast juuni keskpaigani, vihmahooaeg juuni keskpaigast augusti keskpaigani, varasügis augusti keskpaigast oktoobri keskpaigani, hilissügis oktoobri keskpaigast detsembri keskpaigani ja talv detsembri keskpaigast veebruari keskpaigani.

Iga hooaeg koosneb kahest kuust, mis algavad noorkuust, mil kuu hakkab kasvama.

Sarasvati Puudža

Kevade esimene päev. Jõejumalanna Sarasvati on Brahma naine, tarkuse, muusika ja kunstide jumalanna. Tema pidustustel mängivad muusikud, inimesed kannavad kollaseid riideid, mis sümboliseerivad kuninglikkust ja kevadsoojust.

Millal on Sarasvati Puudža? 2016. aastal 13. veebruaril.

Maha Šivarati

Maha Šivarati tähendab Šiva suurt ööd. Hindud austavad Šivat, tema abikaasat Parvatit ja nende last Ganešat. Enne noorkuud kesköö ja päikesetõusu vahel annetatakse Šivale lilli, teravilja, vett ja piima. Uue päeva algusega lõpeb austajate 24tunnine paastumine.

Millal on Maha Šivarati? 2016. aastal 8. märtsil, 2017. aastal 25. veebruaril.

Holi

Teraviljakoristuse pidustus Indias, kuid veel tuletab see püha meelde Krišna noorpõlvevempusid. Inimesed pritsivad üksteist vee ja värviliste pulbritega, pidustuste juurde kuuluvad lõkketuled, vallatused, nali ja tants.

Millal on Holi? 2016. aastal 23. ja 24. märtsil, 2017. aastal 13. ja 14. märtsil.

Ram Navami (Rama Naumi)

Sellega tähistatakse jumal Rama, „Ramajana“ kangelase sünnipäeva. Kaheksa päeva varem inimesed paastuvad ja loevad „Ramajanat“.

Seda eepost loetakse ka Ram Navami päeval. Templisse tuuakse häll, kuhu on asetatud nukk, mis kujutab Ramat lapsukesena.

Millal on Ram Navami? 2016. aastal 15. aprillil, 2017. aastal 5. aprillil.

Ratha Yatra

Püha sai alguse Indiast Puri linnast. Sel päeval sõidutatakse jumal Višnu tohutu suurt kuju puust kaarikul läbi linna. Möödasõitvat kaarikut tervitatakse laternatega, sellele heidetakse lilli. Kõik püüavad saada mõneks ajaks kaariku ohje enda kätte.

Millal on Ratha Yatra? 2016. aastal 6. juulil, 2017. aastal 25. juunil.

Rakša Bandhana

„Rakša“ tähendab kaitsmist, „bandhana“ sidumist. Peamine tseremoonia on lilledega kaunistatud siidpaela või lindi (rakhi) sidumine üksteise randmetele. Mõnes kohas teeb seda perekonnapea, mõnes kohas õed vendadele.

Millal on Rakša Bandhana? 2016. aastal 18. augustil, 2017. aastal 7. augustil.

Krišna Džanmaštami

Krišna sünnipäev. Krišna sündis südaööl ja seetõttu tulevad austajad teda ka sel ajal tervitama. Krišna kuju pestakse lassi, mee ja piimaga, mis kogutakse kokku ja jagatakse laiali. Seejärel asetatakse Krisna pilt või kuju kiigele, mida inimesed kordamööda lükkavad.

Samal päeval tähistatakse deemon Kansa hukkamist, kes soovis Krišnat tappa.

Millal on Krišna Džanmaštami? 2016. aastal 25. augustil, 2017. aastal 15. augustil.

Ganeš Tšaturhi

Šiva poja, elevandipealise jumala Ganeša sünnipäev. Ganeša on õnnetooja, kõigi takistuste kõrvaldaja.

Millal on Ganeš Tšaturhi? 2016. aastal 5. septembril, 2017. aastal 25. augustil.

Navaratri

Üheksa ööd kestev jumalanna Durga püha, mil austatakse jumalanna erinevaid ilmumisvorme.

Millal on Navaratri? 2016. aastal 1.-10. oktoobrini, 2017. aastal 21.-29. septembrini.

Dussehra

Päev pärast Navaratrit pannakse põlema deemonite kuninga Ravana kuju, kelle üle Rama ja tema ahvidevägi võidu saavutasid.

Millal on Dussehra? 2016. aastal 11. oktoobril, 2017. aastal 30. septembril.

Divali

Tulefestival. Hinduistid valgustavad sel ajal oma kodusid küünalde ja lampidega ning teevad üksteisele kingitusi.

Kaubitsejad sulgevad oma vanad arved, võlad on klaaritud. Hea õnne jumalanna Lakšmi auks toimub puudža. Akendele asetatakse küünlaid ja laternaid, et Lakšmi (õnn) saaks sisse vaadata.

Millal on Divali? 2016. aastal 30. oktoobrist 3. novembrini, 2017. aastal 19.-23. oktoobrini.

Makar Sankranti

Päikesepüha, hindude „talvine pööripäev“, mil päike hakkab liikuma põhja poole. Päevad lähevad pikemaks ja soojemaks, ööd lühemaks. Palvetatakse päikesejumala Surya poole, supeldakse, lennutatakse päikesekujulisi tuulelohesid, visatakse vanu asju ära. Talve peotoidud on suure energiasisaldusega. Põllumajanduses lõikuspüha.

Millal on Makar Sankranti? Igal aastal 14. jaanuaril.

You may also like...